Display

Display je prostor pro prezentaci uměleckých děl vzniklých v rámci Magnus Art Residency. Vždy dva vybraní umělci mají možnost společně strávit měsíc v ateliéru v horních patrech secesního paláce bývalé Městské spořitelny v Karlových Varech a společně tvořit. Každá rezidence přináší jedinečnou sérii děl, reflektující nejen vliv okolí, ale také dynamiku spolupráce a výsledku jejich dialogu jakožto klíčového prvku tvůrčího procesu.

MAGNUS ART
RESIDENCY

#1

Umělkyně rezidenční pobyt využily ke zkoumání materiálů a přírodních procesů přirozeně souvisejících s lokalitou Karlových Varů. Inspiračním zdrojem se jim stalo téma vyvrcholení, a to jak tělesného, tak přírodního.

Lucie Rosická své, z velké většiny měkké a poddajné prošívané obrazy nechala zkamenět v místní vřídelní vodě. Proces zkamenění pro autorku otevřel novou teoretickou cestu navazující na její dlouhodobé téma odrazů, pohledů a prohlížení se. Mýtus o bájné medúze a zkamenění těch, kteří na ni pohlédli, se jí stal paralelou k dnešnímu zvyku hledět na téměř „kamenný“ telefon a v podobné paralýze nicnedělání vlastně zkamenět.

Anna Jožová během rezidence vytvořila prostorové světelné objekty, při jejichž vzniku se od Lucie inspirovala jak na úrovni použitých materiálů, tak zpracovávaných motivů. Sklo, se kterým ve své tvorbě pracuje, nemůže být odlišnějším materiálem od textilu, který je příznačný pro práci Lucie Rosické. Materiály i jazyk obou umělkyň se ale během rezidence dostaly do obohacujícího dialogu, jehož výsledkem jsou vystavené práce.

Anna Jožová

Anna Jožová

Anna Jožová pracuje se sklem na pomezí volného umění a designu. V roce 2023 absolvovala studium v magisterském programu v Ateliéru skla pod vedením profesora Ronyho Plesla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Od roku 2018 své práce prezentovala v rámci mnoha kolektivních výstav, veletrhů a uměleckých projektů, např. na London Design Fair, Venice Design Biennial, Salone del Mobile.

Lucie Rosická

Lucie Rosická

Lucie Rosická letos dokončuje své studium v ateliéru Malba IV na pražské AVU, který vede dvojice Marek Meduna a Petr Dub. Stáže absolvovala mimo jiné v USA či Itálii. Ve své tvorbě Lucie využívá zejména textil a výšivku, se kterými pracuje jako se závěsným obrazem. Tematicky se věnuje například ženskému tělu či fenoménu selfies.

#1

Umělci rezidenční pobyt využili ke konzultaci materiálů, především k experimentování s voskem. Dále také k vzájemnému poznání tvůrčích postupů a následné realizaci vlastních projektů ve společném prostoru. Dana Bartoníčková se věnovala sérii Sugar Cane Fire, volné interpretaci touhy po nalezení bezpečí. Oheň symbolizuje teplo domova, energie a síla je vyjádřená v podobě cukrové laskominy nebo kopce šlehačky. Obojí je dočasné a pomíjivé. Instalace na obrazech ‑ kobercích symbolizuje pokoj, moderní jeskyni pro pocit bezpečí, s dekorem odkazujícím k síle předků a schopnosti překonávat těžké časy. Evokuje také chuť cukru, sladkost a euforii mozku, která zastavuje čas a vytváří iluzi bezpečí, jež se kdykoliv může rozplynout. Stanislav Zábrodský se zaměřil na transformaci své pracovní metodologie a namísto archivu využívá vlastní paměť. Pracuje s formátem slow TV – pozoruje dlouhé a klidné záběry na neznámá místa. Následně se ve vzpomínkách vrací na místa, kde nikdy nebyl, ale přesto si k nim vytvořil nostalgickou vazbu. Vzpomínka se stala základem pro výsledné reliéfy. Pigmenty složené z oxidů železa nebo hlinek zvýrazňují poznaná místa a jejich kontury.

Dana Bartoníčková

Dana Bartoníčková

Dana Bartoníčková své studium zakončila v ateliéru Sochařství Lukáše Rittsteina na Akademii výtvarného umění v Praze a absolvovala stáž na Cooper Union v New Yorku. Ve svém díle se vrací k námětům pravěkých komunit. Pracuje s různými materiály, zejména však textilem či voskem.

Stanislav Zábrodský

Stanislav Zábrodský

Stanislav Zábrodský vytváří díla na rozhraní objektu a instalace. Absolvoval ateliér Intermédií na Akademii výtvarných umění v Praze, jeho tvorba je silně ovlivněna studiem sochařství v indonéské Jogdžakartě. Ve své práci se zaměřuje především na keramiku a její interpretaci času.

info@galeriemagnusart.cz

Magnus Art Residency a galerie Display jsou projektem J&T Banky, která je dlouholetým partnerem českého současného umění. S myšlenkou noblesse oblige, tedy že bohatství a úspěch zavazuje, podporuje projekty, které kultivují, obohacují a posouvají naši společnost kupředu.

Divadelní náměstí 1,
Karlovy Vary

Pá—Ne 10—18
vstup zdarma